Książka czy serial? “Stulecie Winnych” Ałbeny Grabowskiej

Kilka dni temu po raz pierwszy sięgnęłam po serię Stulecie winnych (które kupisz tutaj: www.taniaksiazka.pl) i przyznam szczerze, że zostałam pozytywnie zaskoczona przez tę pozycję. Na razie przeczytałam tylko pierwszy tom tej sagi, ale już teraz wiem, że muszę jak najszybciej nadrobić te dwa pozostałe. Autorką książki “Stulecie winnych. Ci, którzy przeżyli” jest oczywiście Ałbena Grabowska, o której wcześniej tylko słyszałam, ale nigdy nie miałam możliwości czytać jej powieści. Zachęcam każdego do sięgnięcia po tę sagę, bo naprawdę warto.

Pierwsze spotkanie z rodziną Winnych

Głównymi bohaterami tej powieści jest rodzinna Winnych. Po raz pierwszy spotykamy ich w roku 1914, kiedy na świat przychodzą bliźniaczki. Matka dziewczynek umiera, a ich ojciec staje przed naprawdę trudnym zadaniem, jakim jest wychowanie dziewczynek oraz pozostałej dwójki dzieci. Na szczęście może liczyć w tej niełatwej sytuacji na swoją rodzinę, która staje na wysokości zadania i decyduje się wspierać mężczyznę. Jednak to nie koniec dramatycznych wydarzeń w ich życiu, gdyż nagle dochodzi do wybuchu pierwszej wojny światowej, która całkowicie odmienia ich losy. Towarzyszymy im podczas wojny, w czasie epidemii “hiszpanki”, ale i w lepszych czasach, takich jak dwudziestolecie międzywojenne. Nie chcę jednak zdradzać dalszych szczegółów dotyczących dalszej fabuły, dlatego zachęcam każdego do sięgnięcia po lekturę.

Piękna opowieść o rodzinie


Fabuła w tej powieści jest dość spokojna, spójna i logiczna, ale nie brakuje tutaj także niespodziewanych zwrotów akcji. Książka została napisana lekko, zrozumiale, więc nikt nie powinien mieć trudności ze zrozumieniem treści. Bohaterowie zostali wykreowani bardzo dokładnie, z dbałością o każdy szczegół. Są to barwne postacie, z którymi każdy z nas może się utożsamiać. Nie są to jacyś superbohaterowie, tylko osoby z krwi i kości, tacy zwyczajni sąsiedzi. Bardzo podobało mi się, w jak naturalny sposób autorka wplatała prawdziwe historyczne wydarzenia w fabułę. Jeśli więc szukacie dobrej powieści, to koniecznie dajcie szansę tej autorce.